Beżowa jadalnia — jeden kolor, niezliczone możliwości

Beż to jeden z najchętniej wybieranych kolorów w nowoczesnym wystroju wnętrz. Wszystko to dzięki dużej popularności stonowanych barw, wśród których beżowe odcienie wydają się ciekawsze niż standardowa czerń, biel czy szarości. Ten jeden dość prosty i niewyróżniający się kolor stwarza wiele interesujących możliwości, szczególnie w aranżacji estetycznej jadalni.

Beż — stonowane barwy nie muszą być nudne

Stonowane kolory, takie jak beżowy dla wielu osób kojarzą się po prostu z nudą. Ta barwa ma jednak wiele ciekawych zastosowań i świetnie sprawdzi się w aranżacji jadalni. Pozwala na to między innymi mnogość odcieni beżu. Są dziesiątki wariantów tego koloru, które mogą optycznie powiększyć przestrzeń, czy też sprawić, że wyda się bardziej przytulna.

Z jakimi kolorami łączyć beż w jadalni?

Kluczem do tego, by beżowa jadalnia prezentowała się znakomicie, jest odpowiednie połączenie kolorów. Sam beż jako dość stonowana barwa może wymagać zastosowania różnych akcentów kolorystycznych, które przełamią monotonię. Zacznijmy jednak od czegoś rzadko spotykanego w przypadku innych barw. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować dobrze wyglądającą jadalnię tylko przy użyciu beżowych mebli. Dzięki uniwersalności tego koloru różnorodność można wprowadzić na inne sposoby. Dobieranie różnych tekstur, kształtów i gra światłem pozwoli na osiągnięcie niezwykle ciekawych efektów.

Jeśli chodzi o faktyczne dopasowanie innych kolorów do beżu, również nie sprawia to większych problemów. Mówimy w końcu o barwie niezwykle uniwersalnej. Popularne są połączenia ze złotem, czy też srebrem. W ten sposób nadaje się bardziej ekskluzywnego wyglądu. Popularnością cieszą się też połączenia z mocno kontrastującą czernią. Dobrze prezentują się również aranżacje, w których beż występuje wraz z zielenią, granatem, czy różem.

W jaki sposób wprowadzić beż do jadalni?

Osoby, którym marzy się beżowa jadalnia, mają przed sobą ogrom możliwości. Najprościej jest po prostu pomalować ściany na jeden z odcieni beżu. W ten sposób kolor ten stanie się doskonałym tłem dla pomieszczenia. Inna możliwość zakłada użycie tej barwy jako motywu przewodniego całej jadalni. Oznacza to, że beżowa będzie znaczna większość mebli, poza kontrastującymi dodatkami. To, które podejście jest lepsze to już kwestia czysto indywidualna. Jedno jest pewne. Jadalnie ze sporą ilością beżu mają coś w sobie i tworzą przytulną atmosferę, które doskonale sprawdza się w tym pomieszczeniu.

Dodatki, które świetnie łączą się z beżem w wystroju jadalni

Dobierając dodatki do beżu, trzeba skupić się na tym, by dobrze podkreślały tę barwę. W tej roli, jak wcześniej zostało to wspomniane, świetnie sprawdzą się złote lub srebrne akcenty. Wykonane w tym kolorze obicia krzeseł, okucia stołu, czy też inne wstawki sprawią, że jadalnia zyska na ekskluzywności.

We wnętrzu bardziej nowoczesnym, którego ściany pomalowano na beżowo, kolor świetnie podkreślą czarne krzesła wraz z masywnym drewnianym stołem. Najlepiej jeśli będą to siedziska tapicerowane. Ich tekstura doskonale dopasuje się do charakterystyki beżu.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie beżowej jadalni?

Często pomijanym elementem wystroju jest oświetlenie. Można to uznać za wręcz kardynalny błąd, bo to właśnie od niego zależy w dużej mierze to, jak prezentuje się pomieszczenie. Dobór świateł do jadalni należy uzależnić od tego, jak jest położona. Jeśli to część innego pokoju, na przykład kuchni lub jadalni, to najlepiej sprawdzi się żyrandol, umiejscowiony centralnie nad stołem. Musi on dobrze oświetlić sam blat, lecz nie powinien nadmiernie oślepiać osób, które przy nim zasiadają. Alternatywą mogą być tworzące bardziej nastrojowe oświetlenie kinkiety, montowane na ścianach wokół stołu. Świetnie sprawdzają się też stawiane w rogu lampy stojące.

Przy dobieraniu świateł najlepiej zadbać o to, by oświetlenie podkreślało walory każdego z mebli, a przynajmniej nie pogarszało jego prezencji. Popularnym wyborem jest też stworzenie dwóch zestawów świateł. Głównego, mającego na celu oświetlenie całej jadalni i wspierającego, który samodzielnie stworzy bardziej przytulny klimat.

Najnowsze wpisy