Zielona kuchnia, czyli unikalne połączenie natury z gotowaniem – inspiracje

Zielony to kolor życia, odnowy i natury. Pomaga się zrelaksować, redukuje stres czy stymuluje kreatywność. Z tego powodu świetnie sprawdzi się w aranżacji kuchni, gdzie stworzy wręcz idealny nastrój do gotowania. Jak jednak wprowadzić zieleń do tego miejsca? Stworzenie zielonej kuchni nie jest wcale takie proste, pomogą w tym jednak inspiracje, które znajdziesz poniżej.

Odcienie zieleni a kuchnia – jaki kolor wybrać?

Zielony w wystroju wnętrz ma setki zastosowań, dzięki swojej bogatej palecie odcieni. W przypadku kuchni najpopularniejsze kolory to butelkowa zieleń, morski, oliwkowy, miętowy, zgniła zieleń, pistacjowy czy też tak zwana zieleń Veronese’a. Do wyboru są więc zarówno ciepłe, jak i zimne odcienie, co tworzy różnorodne możliwości przy urządzaniu wymarzonej kuchni.

Od wybranego odcienia w dużej mierze zależy charakter pomieszczenia i to, jaki styl będzie prezentować. Mięta doskonale sprawdzi się w kuchni glamour, oliwkowa zieleń w śródziemnomorskiej, a z butelkowej warto skorzystać w wystroju nowoczesnym.

Zielony jako danie główne w kuchni – inspiracje

Zieleń można zaserwować na wiele sposobów i to od tego zależy, czy kuchnia będzie „smaczna” w odbiorze dla oczu. Może pojawić się na ścianach, meblach oraz podłodze. Jaki sposób wybrać, stworzyć zachwycającą zieloną kuchnię? Inspiracje z gotowych już projektów to dobry pomysł na start. Pozwolą oswoić się z widokiem tak zaaranżowanych miejsc i wyłapać najlepsze oraz najciekawsze sposoby na użycie tego koloru.

Ściany w zieleni – fototapety, farba, płytki, co wybrać?

Zieleń w kuchni pasuje przede wszystkim na ściany. Najprostszą odpowiedzią wydaje się być farba. Ta nie jest jednak wcale tak popularna i pożądana. Trudno się ją czyści, a do tego optycznie pomniejsza pomieszczenie. Płytki za to faktycznie zabierają nieco przestrzeni, lecz w połączeniu z innym kolorem mogą stworzyć wpadający w oko wzór. Do tego łatwiej je wyczyścić po zabrudzeniu, o które w kuchni nietrudno.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być fototapety bądź zwyczajne tapety. Pokrycie jednej ze ścian wzorem z trawą lub innym rodzajem zieleni widocznej w przyrodzie stworzy świetnym kontrast dla pozostałych powierzchni wykonanych w jednym kolorze.

Meble – od blatów po sprzęty AGD, zieleń jest w modzie

Przy wyborze innej barwy w przypadku ścian zieleń może pojawić się też jako motyw przewodni mebli. Normą są już kompletne zabudowy wykonane w kolorze zielonym. Do nich dobiera się odpowiednie sprzęty AGD, a następnie przemalowuje. Ze względu na zapotrzebowanie niektórzy producenci tworzą zielone kuchenki, piekarniki czy inne urządzenia. Przy wyborze takiej zabudowy ważny jest odpowiedni dobór blatów, a także uchwytów szafek. W kuchniach glamour doskonale sprawdza się marmur i złoto. W nowoczesnych aranżacjach można postawić na klasykę, czyli drewno i srebrne lub czarne uchwyty.

Jaki kolor powinien wzbogacić zieloną kuchnię?

Zieleń doskonale współgra z wieloma barwami. Klasyka to połączenie jej z bielą lub czernią. Te kolory naprawdę dobrze ze sobą współpracują i mogą stworzyć piękną kuchnię w wielu stylach. Popularne są na przykład aranżacje rustykalne z czarnymi wstawkami i złotymi akcentami, które wyglądają wręcz niesamowicie.

Dobrym przyjacielem zielonego są także beże i brązy. Można wprowadzać je w formie czystego koloru lub też drewna, które świetnie współgra z naturalną zielenią. W tak ciężkich kombinacjach trzeba jednak pamiętać o przełamaniu ich czymś jaśniejszym. Złamana biel doskonale zrównoważy mocne połączenie zieleni z brązem.

Jakie dodatki powinny znaleźć się w zielonej kuchni – inspiracje

Meble czy ściany jako pierwsze zwracają uwagę po wejściu do pomieszczenia. Całokształt aranżacji tworzą jednak dodatki, które zawsze są ostatnim elementem wystroju. Od ich wyboru zależy w dużej mierze ostateczny wygląd, przez co jest on niezwykle ważny. Jakie dodatki powinny trafić do zielonej kuchni?

Przede wszystkim sprzęty AGD. Te doskonale sprawdzają się w kolorze czarnym, brązowym. Warto stawiać na matowe wykończenia, gdyż znacznie lepiej komponują się z zielenią. Istotne są także barwy uchwytów do szafek. Tutaj dobrze postawić na metal malowany na złoto lub srebrno.

Oliwkowa kuchnia – styl śródziemnomorski, klasyczny czy industrialny. Ciekawe inspiracje

Zieleń w odcieniu oliwki to bardzo popularne rozwiązanie w wystroju wnętrz. Ta przywodząca na myśl kraje śródziemnomorskie kraje barwa ma wielu zwolenników i jest chętnie wybierana przy produkcji mebli, sprzętów AGD czy ceramicznych płytek. Dlatego osoby, którym marzy się oliwkowa kuchnia, inspiracje mogą znaleźć wręcz na każdym kroku.

Ciekawie prezentują się kuchnie z oliwkową zabudową w stylu klasycznym. Masywne, kamienne blaty, czarne i złote wstawki, a także kontrastująca biel w tle. Takie połączenie wraz z odpowiednio dobranymi meblami zapewnia przykuwające wzrok efekty.

Niespodziewaną alternatywą dla fanów minimalizmu jest styl industrialny. Oliwkowa zieleń prezentuje się zaskakująco dobrze w połączeniu z cegłą i metalem, z którego znane są loftowe aranżacje. W takiej konfiguracji dobrze prezentują się nawet standardowe sprzęty AGD wykonane w kolorze srebrnym lub czarnym.

Oczywiście oliwkowa zieleń musi też trafić do stylu śródziemnomorskiego. Tam odnajduje się doskonale wraz z różnymi błękitami, terakotami, beżami czy ciepłymi odcieniami bieli. Ten typ aranżacji musi cechować się bogatym naturalnym oświetleniem, otwartą przestrzenią i użyciem naturalnego drewna.

Najnowsze wpisy