Jak wykorzystać ograniczoną przestrzeń? Aranżacja małej łazienki 4 m²

Decydując się na zakup mieszkania w bloku, należy spodziewać się, że mogą pojawić się trudności z aranżacją małej łazienki o powierzchni 4 m². Jest to często spotykany standard metrażowy w polskich wieżowcach. Stanowi on dość duży kłopot w kwestii zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, aby była ona funkcjonalna i wygodna – wszakże na tak maleńkiej powierzchni musi znaleźć się prysznic lub wanna, umywalka, szafki do przechowywania, najlepiej jeszcze pralka, a także muszla klozetowa (o ile nie ma osobno wydzielonej toalety). Jak sprostać takiemu wyzwaniu, jeśli nie jesteśmy profesjonalistami w dziedzinie projektowania wnętrz? Spokojnie. Dzisiaj podpowiemy, w jaki sposób dokonać czegoś, co wydaje się „na pierwszy rzut oka” niemożliwe. Zapraszamy na przygodę z aranżacją małej łazienki 4 m².

Projekt małej łazienki z metrażem 4 m²

Najważniejsza kwestia, która wiąże się z urządzaniem niewielkiego pomieszczenia, to dobrze opracowany projekt. Nie inaczej jest przy aranżacji małej łazienki o powierzchni 4 m². Dobrze zaplanowany schemat wnętrza stanowi podstawę działania. Powinien precyzyjnie określać wymiary, rodzaj i miejsce wyposażenia, a także dokładne odległości między poszczególnymi elementami. W projekcie musi być zawarta również informacja o materiałach, które używane będą do wykonania posadzki, sufitu i ścian. Oprócz tego należy pamiętać o zadeklarowaniu chęci wprowadzenia zmian w obrębie instalacji elektrycznej bądź wodnej. Ponadto, jeśli mieszkańcami domu są osoby niepełnosprawne lub dzieci, to należałoby w projekcie uwzględnić także ich potrzeby. Wszystkie meble i urządzenia powinny być dostosowane do indywidualnych wymogów użytkowych każdego z domowników. Przy projektowaniu łazienki może nam pomóc oczywiście profesjonalista. Obecnie we wszystkich sklepach budowlanych istnieje możliwość zapisania się na indywidualne spotkanie, na którym uda się stworzyć wymarzony szkic łazienki. Odpowiednio przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego z pewnością pozwoli na stworzenie przyjaznego i wygodnego pomieszczenia.

projekt lazienki

Kolorystyka w aranżacji małej łazienki 4 m²

W każdym z pokojów w mieszkaniu kolorystyka odgrywa kluczową rolę – to ona w końcu nadaje wnętrzu charakter. Poza tym jest również w stanie optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt przy aranżacji małej łazienki.

Najlepszym wyborem kolorystycznym do tego typu niewielkich pomieszczeń będą odcienie białego, beżu lub szarości – pozwolą one uniknąć wrażenia przytłoczenia i sprawią, że łazienka będzie się wydawać nieco większa i bardziej przestronna. Poza tym jasne barwy rozświetlają przestrzeń, nadając jej lekkości, a do tego sprzyjają wyciszeniu i pomagają zrelaksować się po ciężkim dniu. Oprócz tego mało intensywne odcienie są zwyczajnie bezpiecznym wyborem, ponieważ stanowią one doskonałą podstawę do skomponowania różnorodnych, a co najważniejsze spójnych stylów aranżacyjnych. Niewątpliwym atutem łazienki, w której dominuje subtelna kolorystyka, jest możliwość poeksperymentowania z dodatkami.

Dobrą wiadomością dla wszystkich wielbicieli ciemnej palety barw, jest to, że nie muszą oni z niej rezygnować przy tak małym metrażu. Wystarczy sprawnie wkomponować krucze elementy do wystroju wnętrza, aby łazienka prezentowała się kapitalnie. Można postawić np. na czarny prysznic typu walk-in, który idealnie będzie pasował do eleganckiej przestrzeni. Innym ciekawym pomysłem jest wyłożenie ściany za lustrem ciemnymi, błyszczącymi kafelkami o heksagonalnych kształtach. Zabieg ten wprowadzi do pomieszczenia nowoczesność i nada nutę elegancji. Oprócz czerni, sprawdzą się również przy aranżacji łazienki płytki w kolorze ciemnej zielni, antracytu bądź granatu. Mają one unikalną barwę, dzięki czemu nadadzą przestrzeni niepowtarzalny charakter.

Aranżacja łazienki 4 m² z wanną

Przy małym metrażu łazienki nie trzeba wcale rezygnować z wanny – wszystko zależy jednak od układu pomieszczenia. Z pewnością łatwiej jest zaaranżować przestrzeń o wymiarach prostokąta. Jeszcze lepiej, gdy muszla klozetowa znajduje się w osobnym pokoju w mieszkaniu. Jeśli dom spełnia takie warunki, to w łazience z łatwością można zamontować prostokątną wannę na całą długość ściany. Ponadto, warto do niej dodać także parawan umożliwiający korzystanie z niej jak z prysznica. Jeśli chodzi o umiejscowienie pralki w takiej łazience, to dobrym rozwiązaniem jest ustawienie jej pod blatem, na którym znajduje się umywalka lub w specjalnej szafce. Dzięki temu, zaoszczędzi się trochę miejsca na podłodze.

łazienka z wanną

Jednakże jeśli dom nie ma wyodrębnionej toalety i przestrzeń jest w kształcie przypominającym kwadrat, to warto rozważyć aranżację łazienki 4 m² z wanną narożną. Jej akrylowy wariant to popularne rozwiązanie. Ta opcja cechuje się lekkością i łatwością w montażu oraz transporcie, a ponadto jest łatwa w czyszczeniu i zapewnia przyjemny komfort podczas kąpieli ze względu na swoją ciepłą powierzchnię. Gdy w łazience zagości wanna narożna, to bez problemu uda się jeszcze zmieścić w pomieszczeniu sedes, pralkę oraz umywalkę z pojemną szafką. Wanna powiększy też optycznie przestrzeń, gdyż na wysokości oczu nie będzie wówczas możliwości zobaczenia szklanej kabiny prysznica.

Aranżacja łazienki 4 m² z prysznicem

Najoczywistszym wyborem przy aranżacji łazienki o metrażu 4 m² jest zamontowanie w niej prysznica. Stanowi to najczęściej optymalne i jedyne rozwiązanie umożliwiające wstawienie pralki do tak niewielkiej przestrzeni. Można pokusić się o model z bardzo niskim brodzikiem. Jest to wariant zdecydowanie łatwiejszy w montażu niż kabina z podłogowym odpływem. Dla osób lubujących się w nowoczesnych i praktycznych wnętrzach, istnieje możliwość zamontowania wersji prysznica walk-in. Jeśli pralka ma się również znaleźć w łazience, to należy zagospodarować miejsce w ten sposób, aby zamontować nad nią blat lub systemy półek czy szafek. Jednocześnie trzeba pamiętać o pozostawieniu luzu na swobodne drgania urządzenia podczas jego pracy.

Triki pozwalające stworzyć przestronną łazienkę

Aranżacja w bloku mieszkalnym małej łazienki bez okna wymaga zastosowania szczególnych środków, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oprócz standardowego wyposażenia, ważne jest również umieszczenie dużego lustra, które optycznie powiększy wnętrze. Dzięki niemu, zarówno mieszkańcy, jak i goście korzystający z łazienki będą czuć się komfortowo. Istotnym aspektem jest również wybór drewnianej podłogi lub płytek, które mogą dodać przestronności wnętrzu. Ponadto odpowiednio dobrana zabudowa łazienkowa nie tylko uzupełni aranżację, ale także zapewni miejsce na przechowywanie kosmetyków. Dodatkową funkcjonalnością cechują się różnorodne półki umieszczone w strefie kąpielowej, np. w okolicy wanny lub prysznica. Ich montaż umożliwi przechowywanie niezbędnych przedmiotów w łatwo dostępnym miejscu.

Funkcjonalna aranżacja łazienki

Przy małych powierzchniach najwięcej uwagi należy skoncentrować na pracy nad utrzymaniem funkcjonalności. Jeśli pomieszczenie jest ciasne, ale praktycznie urządzone, sprawia to, że chętniej się z niego korzysta. Dlatego przy aranżacji małej łazienki o powierzchni 4 m² należy skupić swoje działania na tym, aby nie była ona wyłącznie estetyczna, lecz również wygodna w użytkowaniu. Z naszymi praktycznymi wskazówkami i poradami z pewnością uda się stworzyć niewielką, ale cudowną przestrzeń do relaksu, w której każdy z domowników będzie mógł zatroszczyć się o swoje ciało i duszę.

Najnowsze wpisy