Fakty są takie, że odpowiednio zaprojektowane biuro to podstawa efektywnej pracy. Przestrzeń, w której spędzamy kilkadziesiąt godzin tygodniowo, po prostu musi stwarzać możliwości do wygodnego wypełniania swoich obowiązków. Aranżacja małych pomieszczeń potrafi być jednak sporym wyzwaniem. Jak więc zaprojektować małe biuro tak, by było w pełni funkcjonalne i przyjazne w trakcie codziennej pracy?
Małe biuro — jak zmaksymalizować funkcjonalność niewielkiego pomieszczenia?
Ograniczona przestrzeń, jaką mają pomieszczenia biurowe może wydawać się sporą przeszkodą w ich projektowaniu. Przy odpowiednim doborze mebli, materiałów i kolorów, nawet w miejscu o ograniczonym metrażu można jednak stworzyć komfortowe i funkcjonalne biuro. Jak to zrobić?
Do takiego problemu trzeba podejść kompleksowo. To znaczy, dokładnie przeanalizować to, z jakich barw i materiałów najlepiej skorzystać, które meble są niezbędne, a także jak je ułożyć. Na szczęście urządzając małe biuro, inspiracje można znaleźć w wielu miejscach.
Materiały i kolory w aranżacji małego biura — przykłady
Niewielkie rozmiary biura sprawiają, że wybór kolorów i materiałów należy ograniczyć do tych, które nie pomniejszą optycznie, już dość małej przestrzeni. Dlatego powinno się unikać zbyt ciemnych odcieni szarości, koloru czarnego, czy też przytłaczającego granatu, fioletu lub brązu. W aranżacji małego biura lepiej sprawdzi się biel, czy beż. Opartą na nich paletę barw warto dodatkowo wzbogacić o kolorowe akcenty. Jasne odcienie niebieskiego pozytywnie wpłyną na koncentrację, a żółć, czy pomarańcz dodadzą jakże potrzebnej energii. Nie można też zapomnieć o zieleni, najlepiej w postaci roślin, które wprowadzą więcej życia do biura.
W zakresie samych materiałów od lat w biurach największą popularnością cieszy się drewno oraz jego imitacje. W przypadku małych pomieszczeń należy unikać odmian o dość ciężkim, ciemnym kolorze. Ciemny dąb, orzech, czy mahoń lepiej zastąpić sosną, klonem lub świerkiem. Wśród materiałów dobrze odnajdą się też meble tapicerowane w jasnych odcieniach, czy przyjazna dla oka wykładzina. Warto również zastanowić się nad zastosowaniem szkła, które potrafi optycznie powiększyć rozmiary pomieszczenia.
Meble niezbędne w każdym małym biurze — inspiracje
Znając już odpowiednią paletę barw oraz materiałów można przejść do tego, co faktycznie w biurze się znajdzie, czyli mebli. W małych pomieszczeniach najlepiej kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Umeblowanie musi więc spełniać wszystkie biurowe potrzeby, lecz nie może go być za dużo. Zastawienie całego biura regałami i szafami sprawi, że będzie to miejsce dość przytłaczające, co negatywnie wpłynie na komfort i samopoczucie w trakcie pracy. Zamiast tego lepiej wybrać podstawowy zestaw, składający się tylko z niezbędnego umeblowania. W małym biurze w zupełności wystarczy:
- biurko z dopasowaną wysokością
- ergonomiczne krzesło
- szafka lub regał na dokumenty
- wiszące półki lub regał na dekoracje
- elementy ozdobne
Jak widać, biuro nie potrzebuje wcale rozbudowanego umeblowania, jeśli skupimy się na jego funkcjonalności oraz ergonomii. Istotne jest też odpowiednie ułożenie mebli. Należy unikać zasłaniania wszystkich ścian, gdyż optycznie pomniejszy to pomieszczenie. Jeśli biuro posiada dostęp do naturalnego światła, biurko należy postawić tak, by słońce nie przeszkadzało w prawidłowym odczytywaniu treści z monitora.
Wystrój nowoczesnego małego biura — co powinno się w nim znaleźć?
Zaaranżowanie nowoczesnego małego biura może być sposobem na wyróżnienie się wśród innych firm, lub zapewnienie spójności pomieszczenia z resztą domu. Co jednak sprawia, że przestrzeń biurową można uznać za nowoczesną? Przede wszystkim to, że jest ergonomiczna, funkcjonalna i ułatwiająca skoncentrowanie się na pracy.
Nowoczesne biuro powinno być przede wszystkim wolne od nadmiaru dekoracji. Nie ma to być przestrzeń surowa, lecz użycie zbyt wielu ozdób sprawi, że otoczenie będzie rozpraszać pracowników, zamiast ułatwić koncentrację w trakcie pracy. Wśród dekoracji warto stawiać na dużą ilość zieleni, która nadaje życia pomieszczeniu. W połączeniu z naturalnym oświetleniem i ekologicznymi materiałami sprawia, że biuro będzie przyjazne dla pracownika.
Małe biuro w domu — nieocenione w dzisiejszych czasach
Powyższe porady świetnie sprawdzą się niezależnie od tego, czy urządzamy przestrzeń firmową, czy też tworzymy małe biuro w domu. Aranżacja takiego pomieszczenia we własnych czterech ścianach niesie ze sobą wiele korzyści. W związku z rosnącą popularnością tzw. home office ważne jest posiadanie miejsca dedykowanego głównie pracy. Pozwala to na zadbanie o zdrowy work-life balance i ułatwia utrzymanie koncentracji w trakcie wypełniania swoich obowiązków zawodowych.