Poddasze to idealne miejsce do zagospodarowania na prywatny gabinet. Położone jest na ostatnim piętrze domu, dzięki czemu nie dobiegają do niego tak donośnie odgłosy dnia codziennego. Takie umiejscowienie sprzyja zdecydowanie komfortowi pracy i skupieniu. Jak zatem zaaranżować biuro na poddaszu? Aranżacje, które dzisiaj przedstawimy, na pewno pomogą stworzyć wymarzony gabinet. Prezentujemy cenne porady i przydatne wskazówki.
Ergonomiczne wymiary biura na poddaszu
Jeśli padnie decyzja o umiejscowieniu biura na poddaszu, aranżacje należy zacząć od dokładnego zaplanowania przestrzeni. Strych jest miejscem raczej o małym metrażu cechującym się niskim stropem. Znajdują się tam również liczne skosy, które utrudniają aranżację wnętrza. Dlatego dobrze zaprojektowana koncepcja ulokowania poszczególnych elementów jest bardzo istotna. Należy w ogóle zacząć od tego, że komfortowe warunki do pracy mogą być zapewnione wyłącznie, jeżeli powierzchnia biura ma co najmniej 10 m². Ważnym elementem przy organizacji domowego biura jest również wysokość ścianki kolankowej – jej wartości powinny optymalnie mieścić się w zakresie od 80 do 110 cm. Wówczas bez problemu uda się umieścić biurko, przy którym wygodnie będzie można siedzieć. Poza tym taka wysokość umożliwia łatwe poruszanie się po całym pomieszczeniu. Przy aranżowaniu gabinetu na poddaszu należy także zwrócić uwagę na samo umiejscowienie biurka. Powinno ono znajdować się mniej więcej w odległości 1 m od okna dachowego. Dzięki temu zyska się dostęp do naturalnego światła podczas pracy.
Idealna kolorystyka pod biuro na poddaszu
Wnętrze biura na poddaszu powinno cechować się raczej jasnymi barwami, ponieważ optycznie nieco powiększają przestrzeń. Rekomendowanym rozwiązaniem dla wszystkich ciasnych wnętrz jest stworzenie uniwersalnej, delikatnej bazy i przełamywanie jej elementami o wysokim kontraście, jak np. intensywną barwą rolet, wazonów czy poduszek. Oprócz tego obecnie dużą popularnością cieszy się biuro zaaranżowane w kolorze butelkowej zieleni. Wykorzystanie tej barwy w miejscu do pracy minimalizuje stres i zmęczenie. Dla wielbicieli odważnych rozwiązań kolorystycznych proponujemy pomalowanie ścian na biało, pozostawiając jedną z nich w ciemnym, głębokim odcieniu, np. grafitu czy brązu. Ostrzegamy jednak, że nie wolno przesadzać z takimi barwami, bo zmniejszają one optycznie pomieszczenie i mogą przytłaczać. Najlepiej łączyć je z subtelnymi odcieniami, aby zachować balans kolorystyczny.
Jakie biurko i fotel wybrać do biura na poddaszu?
Najważniejszym elementem każdego dobrze urządzonego gabinetu jest szerokie biurko wraz z wygodnym fotelem. Meble te wpływają na jakość wykonywanej pracy, więc największą uwagę powinno się zwrócić właśnie na nie. Aby móc pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do pracy na biurku, warto zamiast standardowej jego wersji postawić zwykły duży stół z drewnianym blatem. Dzięki temu wnętrze zyska oryginalnego charakteru, a biuro będzie cechowało się dużą funkcjonalnością. Warto również zadbać o wygodę tego, na czym się siedzi, zwłaszcza jeśli boryka się z dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa. Najlepiej zdecydować się na ten model fotela, który będzie najwygodniejszy i pozwoli utrzymać prawidłową postawę ciała. Świetną opcją jest również wybranie takiego wariantu krzesła z regulowanym oparciem, podłokietnikami i wysuwanym podnóżkiem. Są to ważne aspekty, jeśli spędza się dużo czasu w pozycji siedzącej. Dlatego należy zadbać o powyższe rzeczy w biurze na poddaszu. Aranżacja powinna takie kwestie uwzględniać.
Jakie meble nadadzą się do biura na poddaszu?
Nie należy pomijać również kwestii dotyczącej innego wyposażenia biura na poddaszu. Aranżacja musi także przewidywać miejsce na resztę umeblowania w gabinecie. W biurze powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze dokumenty i książki, które przydadzą się na co dzień w pracy. Najlepiej zdecydować się na meble modułowe wykonane przez stolarza na miarę. Dzięki specjalnie zamówionym szafkom, półkom czy komodom uda się dostosować je do niestandardowych wymiarów pomieszczenia. Poza tym zyska się stuprocentową pewność, że całkowicie wykorzystano dostępną przestrzeń. Przy biurku powinny znajdować się regały, na których umieści się potrzebne do pracy przedmioty. Należy postarać się również, żeby w zasięgu ręki umieścić organizery na akcesoria biurowe. Dzięki temu z łatwością będzie mogło się sięgnąć po nie w każdej chwili.
Jak dobrać oświetlenie do biura na poddaszu?
Przy aranżowaniu gabinetu na strychu należy zadbać o to, by był on jak najlepiej oświetlony. Wówczas praca będzie bardziej efektywna. Trzeba postarać się o to, aby światło było równomiernie rozprowadzone po pokoju. Tutaj nie sprawdzą się kontrasty między jasnymi, a ciemnymi miejscami. Należy wybrać kilka niezależnych punktów światła i rozstawić je w taki sposób, by dobrze rozświetliły biuro. Gabinet może zostać wyposażony w elegancką lampkę biurkową, podłużne ledowe paski przy łączeniach skosów z sufitem bądź na meblach, a także kinkienty umieszczone na pochyłych ścianach. Do oświetlenia idealnie nada się żarówka, która emituje chłodne światło. Zwiększa komfort pracy i podwyższa poziom skupienia. Reasumując, przy urządzaniu biura na poddaszu aranżacje powinny uwzględniać dobrą dostępność światła.
Praktyczne wskazówki na upalne dni – rolety na poddaszu
Gdy zaczyna się lato, a wraz z nim wysokie temperatury, pomieszczenia znajdujące się na najwyższych kondygnacjach domu szybko się nagrzewają. Z tego powodu funkcjonowanie w takiej przestrzeni jest praktycznie niemożliwe. Jak zadbać o komfort pracy na poddaszu podczas upałów? Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nadmiernym wpadaniem promieni słonecznych przez okno do pokoju jest zainstalowanie rolet zewnętrznych lub wewnętrznych. Stanowi to naturalną metodę chłodzenia wnętrza. Jeśli jednak zależy komuś stricte na chłodnych temperaturach w czasie upalnych dni, to warto zastanowić się nad zamontowaniem klimatyzacji, która skutecznie schłodzi powietrze w pomieszczeniu.
Praktyczny gabinet na poddaszu
Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do pracy na ostatnim piętrze domu nie jest aż tak trudnym zadaniem. Dobrze zaplanowane działania aranżacyjne pozwalają zaadaptować małe i dość niskie pomieszczenie w praktyczny gabinet. Każdy element, który wydaje się na początku trudny do zagospodarowania przy urządzaniu wnętrza, można w bardzo pomysłowy sposób wykorzystać, by stał się funkcjonalną jego częścią. Zachęcamy do skorzystania z naszych sprawdzonych porad na stworzenie wymarzonego biura na poddaszu. Aranżacje zamieszczone w artykule z pewnością pomogą w uzyskaniu zadowalającego efektu.