kuchnia narożnikowa

Mała kuchnia – inspiracje i pomysły na aranżacje

Niezależnie od wielkości kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jeśli odgrywa także rolę jadalni i spiżarni, jej znaczenie jest tym większe. Aranżacja małej kuchni w zasadzie nie różni się od wystroju większego pomieszczenia. Powinna zachęcać do wspólnego gotowania, mieć przemyślany układ roboczy i pomieścić najważniejsze elementy wyposażenia kuchni, takie jak garnki, sztućce i naczynia. Jak zaaranżować małe kuchnie? Inspiracje znajdziesz w naszym artykule!

Od czego zacząć tworzenie aranżacji małych kuchni?

Trójkąt roboczy i optymalny układ mebli to dwa najważniejsze punkty, które musisz wziąć pod uwagę, kiedy planujesz wystrój małej kuchni. Inspiracji do stworzenia najlepszej przestrzeni roboczej szukaj w rozmowach z najbliższymi. Wprawdzie projektanci wnętrz jasno określają, jak powinien wyglądać trójkąt roboczy w kuchni, ale jednocześnie zawsze podkreślają, że należy go dostosować do potrzeb rodziny. Czym jest zatem trójkąt roboczy i jak uwzględnić go w swoich planach aranżacji kuchni? Mała i duża przestrzeń służąca do gotowania niewiele różnią się pod tym względem. Najważniejsze elementy wyposażenia kuchni, czyli lodówka, zlewozmywak i piekarnik z płytą grzewczą powinny być możliwie najbliżej siebie. Musi je przy tym rozdzielać blat roboczy. Dlaczego jest to tak ważne? Wyobraź sobie, że chcesz zjeść jajecznicę na pomidorach ze szczypiorkiem. Z lodówki wyciągasz jajka i warzywa, a potem sprawnie myjesz je w zlewie. Jarzyny kroisz na blacie roboczym, a następnie smażysz wszystko na płycie grzewczej. To najprostsze rozwiązanie, którego modyfikacje mogłyby znacznie wydłużyć proces przygotowywania posiłków. Warto podkreślić jeszcze, że absolutnie zakazane jest umieszczanie w bezpośrednim sąsiedztwie (bez rozdzielenia blatem roboczym) płyty grzewczej i zlewozmywaka, a także płyty grzewczej i lodówki.

Szczególnie ważny w przypadku aranżacji małych kuchni jest także układ mebli. W większych przestrzeniach można spotkać na przykład zabudowę kuchenną w kształcie litery U albo szafki ułożone wzdłuż równoległych ścian. Asymetryczne wnętrza mogą zachwycać nawet ułożeniem mebli w kształt litery A. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś potraktowała lub potraktował je jak inspirację małej kuchni. Osoby, które na co dzień zajmują się projektowaniem kuchni, jasno wskazują jednak, że na niewielkim metrażu najlepiej sprawdza się układ mebli w kształcie litery L. Niezależnie od wybranego układu przed szafkami musi być co najmniej 1,2 metra wolnej przestrzeni, tak aby łatwo i wygodnie było z nich korzystać.

mała kuchnia

Inspiracje na małą kuchnię – jak funkcjonalnie zagospodarować niewielką przestrzeń

Każda przemyślana aranżacja małej kuchni powinna być podzielona na kilka stref, które odgrywają określone role. Mowa o strefach:

  • przygotowywania posiłków,
  • gotowania jedzenia,
  • zmywania naczyń,
  • przechowywania zapasów.

Aby zmieścić je wszystkie na niewielkiej przestrzeni, warto sięgnąć po ciekawe rozwiązania, które oferuje wielu producentów mebli kuchennych.

Szukasz inspiracji do małych kuchni?

W trakcie wybierania mebli zwróć uwagę na:

  • Rodzaj zabudowy kuchennej. Kiedy szukasz miejsca na meble kuchenne, do głowy szybko może przyjść Ci pomysł zabudowania szafkami całej ściany – od podłogi aż po sufit. Wprawdzie to funkcjonalne rozwiązanie w aneksach kuchennych, ale zamknięte niewielkie kuchnie przez taką zabudowę będą wydawały się jeszcze mniejsze. Znacznie lepsza będzie tzw. zabudowa słupkowa i minimalna liczba szafek wiszących.
  • Fronty szafek. Najlepszą inspiracją na małą kuchnię są zdjęcia kuchni z szafkami, których fronty zamknięto drzwiami ze szkłem. Zamiana jednolitych frontów drewnianych lub z płyty na szklane daje wrażenie głębi, przez co otwiera przestrzeń. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, w szafce musi być porządek. Na drzwi ze szkłem zdecyduj się zatem tylko wtedy, kiedy we wnętrzu mebla ułożysz na przykład talerze lub kubki, a nie zapas jedzenia w najróżniejszych opakowaniach. Ciekawym pomysłem jest też wybór frontów bez rączek, a otwieranych poprzez naciśnięcie na nie dłonią. Brak kontrastujących detali nie przyciąga wzroku, a tym samym pozytywnie wpływa na wrażenie większej przestrzeni w kuchni.
  • Sprytne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Szafki narożne z tzw. karuzelą albo półkami typu cargo to doskonałe miejsce do przechowywania garnków, patelni i przykrywek. Inny patent na oszczędność miejsca w aranżacji małej kuchni i łatwe korzystanie z zamontowanych w niej szafek to zastąpienie tradycyjnych drzwiczek ze skrzydłami otwieranymi w lewo lub w prawo drzwiczkami otwieranymi do góry.
  • Urządzenia do małej kuchni. Inspiracje znajdziesz wśród najważniejszego sprzętu AGD, a konkretnie – wśród kompaktowych modeli. W niczym nie różnią się one funkcjonalnością od większych urządzeń, za to pozwalają na oszczędność miejsca, które jest szczególnie cenne w aranżacji małej kuchni. Jakie AGD możesz kupić? Niewielka płyta z mniejszą liczbą palników niż standardowa to zaledwie początek listy. Warto też postawić na jednokomorowy zlew, węższą i niższą lodówkę czy okap podszafkowy. W trakcie wybierania urządzeń AGD do małej kuchni inspiracją powinna być dla Ciebie funkcjonalność i przyzwyczajenia wszystkich domowników. Jeśli na przykład lubicie wspólne gotowanie, nie oszczędzajcie miejsca na płytę grzewczą z większą liczbą palników ani na pojemną lodówkę.

Inspiracje na małą kuchnię i podpowiedzi, które dla Ciebie przygotowaliśmy, podsuną Ci na pewno wiele pomysłów, jak zaplanować aranżację małej kuchni we własnym mieszkaniu. Postaw na funkcjonalność i prostotę, ale nie zapominaj, że przestrzeń ta powinna przede wszystkim doskonale służyć domownikom.

Najnowsze wpisy