Czarno-białe pokoje dziecięce są teraz w modzie i decyduje się na nie coraz więcej rodziców. Dotyczy to zarówno pomieszczeń dla maluszków w wieku niemowlęcym czy przedszkolnym, jak i tych dla nastolatków. Tak proste i na pierwszy rzut oka nudne połączenie może być kluczem do stworzenia pasjonującej aranżacji. Aby to się udało, potrzebny jest dobór odpowiednich ozdób i akcentów kolorystycznych.
Czerń i biel – doskonała baza dla palety kolorystycznej pokoju
Dwa przeciwne sobie kolory, czyli czerń i biel to jednocześnie bardzo dobra podstawa palety kolorystycznej każdego rodzaju pomieszczenia. Pokój dziecięcy nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Na podstawie tych stonowanych barw można zaprojektować niezwykle pasjonującą aranżację, którą pokocha każde dziecko.
Kluczem jest włączenie w kompozycję też innych kolorów. Dzięki temu pokój nie stanie się zbyt monotonny. Aby czerń i biel mogły grać pierwsze skrzypce w wystroju, potrzebują wsparcia od bardziej wyrazistych kolorów.
Biało-czarny pokój dla dziecka w wieku niemowlęcym – to może działać!
Sposób, w jaki urządzony zostanie niemowlęcy pokój, ma bardzo duże znaczenie. To w nim maluch będzie spędzał swoje pierwsze miesiące, a czasem nawet i lata życia. Wystrój i kolory mają ogromny wpływ na rozwój niemowlaka. Aranżując biało-czarny pokój dla dziecka w wieku niemowlęcym warto zapoznać się z tym, jak poszczególne kolory działają na maluszka.
Biel to barwa neutralna, która nie zbytnio nie oddziałuje na sam charakter pomieszczenia. Pod jednym warunkiem. Nie może być jej zbyt dużo. Kompletnie białe ściany trzeba więc zrównoważyć akcentami w innych kolorach. Czarny wbrew pozorom nie jest za to barwą przytłaczającą. Pomaga w zasypianiu, koi nerwy i ułatwia koncentrację. W odpowiedniej ilości może więc doskonale sprawdzić się w pokoju niemowlęcym.
Czarno-biały pokój dziecka warto wzbogacić o inne kolory. Popularne są różne pastele czy beż. Ważne jednak, by nie przesadzić. Noworodki nie rozpoznają wszystkich kolorów, a niemowlaki dopiero uczą się ich rozróżniania. Dlatego, aby ich nie przeciążać, lepiej postawić na połączenie maksymalnie 3-4 barw.
Pokój dziecka – czarno-biały wystrój poprawia kreatywność!
Kombinacja czerni z bielą, dobrze sprawdzi się także w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Tu pomaga głównie charakterystyka czarnego jako koloru. To barwa, która wspomaga koncentrację. W pokoju stworzonym głównie z użyciem bieli oraz czerni dziecko lepiej skupi się na nauce i szybciej zrobi trudne prace domowe czy też przygotuje się do egzaminu w szkole. Takie połączenie stwarza też wiele możliwości aranżacyjnych.
To doskonały motyw przewodni do pokoju dziecka, które jest zagorzałym fanem piłki nożnej. Biały i czarny są w końcu kolorami widocznymi na najbardziej klasycznej futbolówce. Taki pokój warto wzbogacić o inne akcenty piłkarskie, na przykład zieleń trawy czy też barwy i wstawki z herbem lub innym znakiem ulubionego klubu dziecka. Nie może też zabraknąć miejsca na plakat z jego idolem.
Akcenty kolorystyczne w czarno-białym pokoju – klucz do dobrego samopoczucia dziecka
Kluczem do tego, by pokój dziecka dobrze się prezentował, jest odpowiednie wykorzystanie kolorów. Czarno-biały motyw nie może zdominować pomieszczenia. Do takiego pokoju warto wprowadzić czerwień lub żółć. To dość wyraziste barwy, które stworzą świetny kontrast ze stonowaną czernią i bielą. Nie można zapomnieć o zieleni, najlepiej w postaci roślin pomagających ożywić pomieszczenie.
Jak zaaranżować oświetlenie w biało-czarnym pokoju dla dziecka?
W każdym czarno-białym pokoju równie istotne, co wybór mebli jest zaprojektowanie tego, jak rozmieszczone będzie oświetlenie. To ono ma główny wpływ na to, czy pomieszczenie pod względem optycznym wygląda na przestrzenne, czy też ciasne. Ważne jest stworzenie dwóch typów oświetlenia, ogólnego i delikatnego. Dodatkowa lampka przyda się też w miejscu do nauki.
Główne światło może być np. wiszącą lampą w ciekawym kloszu wybranym przez dziecko. Zapewni ona równomierne oświetlenie całego pokoju. Miejsce do nauki najlepiej doświetlić po prostu lampką biurową.