Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą domownicy po powrocie do rodzinnego gniazda. To także miejsce, w którym wita się gości. Właśnie dlatego powinno być efektowne i funkcjonalne, a jednocześnie stanowić wizytówkę całego domu i być z nim spójnie urządzone. Jak zaprojektować udaną aranżację małego przedpokoju?
Mały przedpokój – inspiracje i na korytarz i, na przedpokój
Choć powszechnie słowa przedpokój i korytarz uważa się za synonimy, to architekci wnętrz jasno określają, jakie funkcje mają obie przestrzenie do spełnienia w mieszkaniu czy domu. Przedpokój to strefa, w której powinna znaleźć się szafka na buty, wieszak na kurtki i płaszcze, a także siedzisko. To właśnie tam jest przestrzeń na zdjęcie butów i włożenie kapci czy ściągnięcie czapki i szalika oraz odwieszenie kurtki. Zazwyczaj jest wyraźnie szersza od korytarza, dlatego stanowi wyodrębniony prostokąt lub kwadrat. W blokach zdarza się jednak i tak, że aranżacja małego przedpokoju dotyczy tak naprawdę tej części korytarza najbliżej drzwi, której architekt budynku w żaden wyraźny sposób nie oddzielił od całego ciągu komunikacyjnego.
Z kolei korytarz prowadzi do wszystkich pokojów, ale niezależnie, czy graniczy z wyraźnie wydzielonym przedpokojem, czy musisz sięgnąć po inspiracje na mały przedpokój, aby samodzielnie optycznie wydzielić strefę wejściową, powinien tworzyć spójną aranżację razem z przedpokojem. W takim wypadku nawet niewielka przestrzeń wydaje się przestronniejsza.
Zabawa kolorami jako inspiracja – mały przedpokój jak ze snów
Aranżacja małego przedpokoju nigdy nie jest łatwa. Warto jednak sięgnąć po uniwersalne porady dotyczące wystroju wnętrz o małym metrażu, aby nawet malutki przedpokój zamienić w funkcjonalne i eleganckie wnętrze, które będzie witać domowników i ich gości. Jednym z najważniejszych elementów każdego małego przedpokoju i inspiracji do jego urządzenia są kolory.
W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy. Możesz zdecydować się na tonacje, które uznaje się za uniwersalne tło dla innych barw, a dopiero po czasie wybierzesz styl wnętrzarski, który potraktujesz jak inspiracje do małego przedpokoju. Jakie to kolory? Zdecyduj się na biały (a także tzw. złamany biały, który ma w sobie domieszkę beżu lub szarości), beżowy lub szary. Stanie się on doskonałym tłem dla innych jasnych tonacji, na przykład pastelowych detali na ścianach. Dzięki jasnym odcieniom mały przedpokój będzie wydawał się większy.
Taka sceneria w przedpokoju to mała inspiracja do zabawy kolorami. Jak za pomocą umiejętnego dobierania barw optycznie powiększyć przedpokój?
- Zdecyduj się na namalowanie pasów lub wytapetowanie wnętrza tapetą w paski. Pamiętaj, że pasy poziome sprawiają, że pomieszczenie wydaje się dłuższe, a pasy pionowe – że sprawia wrażenie wyższego. Nie wybieraj jednak kratki, która łączy w sobie oba rodzaje pasów. Niektóre wzory mogą bowiem przytłaczać i sprawiać, że aranżacja małego przedpokoju optycznie odejmie mu kolejne centymetry.
- Postaw na jeden pasek na środku ściany (to tzw. lamperia). Możesz namalować go samodzielnie albo ozdobnego paska z lamperią poszukać wśród tapet. Pamiętaj, że aby efekt wydłużenia przedpokoju był zgodny z Twoim zamierzeniem, połowa ściany bliżej podłogi powinna być ciemniejsza niż ta sięgająca do sufitu.
- Pomaluj sufit na kolor jaśniejszy niż ściany. Jeśli wysokość przedpokoju jest u Ciebie standardowa, tzn. wynosi od 2,5 do 2,7 metra, to pomalowanie sufitu na przykład na biało optycznie podniesie sufit. Taki zabieg przyda się, nawet jeśli nie narzekasz na zbyt niski mały przedpokój. Inspiracja wykorzystywana często w niewysokich wnętrzach sprawia, że małe pomieszczenia wydają się po prostu przestronniejsze. Jeżeli zaś pomalujesz sufit na kolor ciemniejszy od ścian, sprawisz, że aranżacja małego przedpokoju będziesz wydawać się niższa.
- Na ścianie tuż pod sufitem namaluj kilkucentymetrowy pasek w kolorze sufitu. Taki zabieg również sprawi, że mały przedpokój będzie wydawał się większy, bo dodasz mu kilka pozornych centymetrów wysokości.
Zapal światło! Aranżacja małego przedpokoju musi być dobrze doświetlona
Przedpokój, w przeciwieństwie do korytarza, rzadko kiedy ma dostęp do naturalnego światła. Warto z rozmysłem spojrzeć na plan mieszkania lub domu i znaleźć sposób na to, aby dodatkowo go doświetlić. Możesz postawić na luksfery (tzw. pustaki szklane), które jednak wymagają ingerencji w kształt ścian i pasują do niewielu stylów aranżacyjnych. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór szklanych drzwi do pomieszczeń w strefie dziennej. Możesz wybrać je na przykład do kuchni albo pokoju dziennego. Jeśli zapachy unoszące się z kuchni albo dźwięk telewizora z salonu nie będzie przeszkadzał domownikom przebywającym w innych pomieszczeniach, możesz też całkowicie zrezygnować z drzwi.
Warto pamiętać też, że rodzaj użytych lamp ma ogromne znaczenie w aranżacji małego przedpokoju. Inspiracje na lampy sufitowe możesz mieć niemalże dowolne, o ile nie wiszą niżej niż na wysokość najwyższego domownika, do których musisz dodać jeszcze margines 10 centymetrów. Aby nie przytłoczyć całego wystroju, wybierz jednak jedną taką efektowną lampę, a pozostałe powinno po prostu wyróżniać podobne do niej wzornictwo. Sprawdzą się kinkiety, plafony albo taśmy LED. Ważne, aby nie odstawały zbytnio od ścian, bo w małym przedpokoju i wąskim korytarzu mogłyby zaburzać drożność ciągu komunikacyjnego i optycznie pomniejszyć przestrzeń.
Do wprowadzenia światła do przedpokoju małego inspiracji poszukaj także w świecie luster. Światło – nieważne czy naturalne, czy sztuczne – które odbija się w zwierciadle, daje wrażenie głębi. W aranżacji małego przedpokoju sprawdzi się duże lustro w klasycznej cienkiej ramie (np. okrągłe lub prostokątne). Jeśli stawiasz na praktyczne wielofunkcyjne meble, lustro może zostać też wprawione w drzwi szafy wolnostojącej w przedpokoju lub zabudowy meblowej w przedpokoju.
Detale, które mają ogromne znaczenie w małym przedpokoju – inspiracji szukaj we własnym mieszkaniu
Wiele odpowiedzi na pytanie o to, jakie inspiracje na mały przedpokój uda się urzeczywistnić w Twoim mieszkaniu, znajdziesz na jego planie. Jeśli w przedpokoju planujesz zabudowę meblową, która będzie składać się nie tylko z pojemniej szafy, lecz także z siedziska oraz wieszaka na kurtki i płaszcze, pozwoli ona zaoszczędzić miejsce na podłodze. Do jej zaplanowania możesz wykorzystać wnękę. Jeśli fronty szaf będą kończyły się równo z otaczającymi je ścianami, w żaden sposób taka zabudowa nie obciąży optycznie wnętrza.
Aby przedpokój wydawał się większy, spójrz też pod nogi. Najczęściej najbliżej wejścia do mieszkania jest salon albo strefa dzienna, w której salon graniczy z kuchnią. Wielu z nas w salonie decyduje się na położenie na podłodze paneli lub desek drewnianych. Warto ten wzór przenieść na korytarz i do przedpokoju. Drewniane podłogi mogłyby jednak szybko ulec zniszczeniu w miejscu, w którym szczególnie często byłyby narażone na działanie wilgoci czy zarysowania drobnymi kamykami i piaskiem. Do aranżacji małego salonu zaproś lepiej płytki ze wzorem słojów drewna, np. gres, koniecznie jak najbardziej przypominający wzór na podłodze w salonie. Możesz zdecydować się też na panele winylowe, które wyróżnia podwyższona odporność na działanie wilgoci.
W trakcie urządzania małego przedpokoju inspiracji szukaj w poradach, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Pamiętaj, że zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach liczy się umiejętne wykorzystanie kolorów i światła. Stawiaj na lustra, które dają wrażenie głębi, i na pojemne, funkcjonalne meble. W aranżacji małego przedpokoju na wagę złota jest też spójność.