mała sypialnia

Aranżacja małej sypialni – pomysły i inspiracje

Sypialnia to miejsce, które przede wszystkim powinno sprzyjać wypoczynkowi. Szacuje się, że nawet 1/3 życia każdy z nas przesypia. Właśnie dlatego łatwość zasypiania i regeneracji podczas snu to najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod uwagę w trakcie przygotowywania planu aranżacji małej sypialni. Możesz przed nią postawić także kilka innych zadań, takich jak strefa relaksu po zabieganym dniu, domowa czytelnia czy własne spa. Jeżeli szukasz inspiracji wśród małych sypialni dla dwojga, to w trakcie planowania wystroju musi liczyć się dla Ciebie również sposób, w jaki wspólnie spędzacie w niej czas. Co wziąć pod uwagę, aby stworzyć wymarzoną aranżację małej sypialni?

Aranżacja małej sypialni skrojona do Twoich potrzeb

Każdy, kto choć raz miał problem z zapadnięciem w sen albo wybudzał się w nocy, a rano czuł się niewyspany, ten wie, jak duży dyskomfort powoduje nieprzespana noc. Sposób, w jaki spędzasz czas przed przyłożeniem do poduszki, Twoje wieczorne rytuały i preferencje co do posłania potraktuj jak inspirację do małej sypialni. Wszystkie przemyślenia sprawią, że stworzysz małą sypialnię, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

  1. Pomaluj ściany na kolor, który sprzyja Twojemu wypoczynkowi. Każda aranżacja sypialni (także małej) musi być oparta na umiejętnej grze kolorami. Architekci wnętrz są zgodni co do tego, że nawet jeśli na co dzień otaczasz się nasyconymi tonacjami, to kolorystyka sypialni nie powinna sprawiać, że będziesz czuć się przebodźcowana lub przebodźcowany. W trakcie wybierania idealnego odcienia najlepiej skup się na stonowanych, jasnych barwach. Warte Twojej uwagi mogą być na przykład takie tonacje jak biała, beżowa i popielata. Jeśli lubisz pastele, możesz rozświetlić nimi wspomniane wcześniej barwy – sprawdzi się na przykład błękit i przybielona miętowa zieleń. Każdy z tych odcieni sprzyja odpoczynkowi. A może nie chcesz żegnać się z wyrazistymi kolorami nawet w małej sypialni? Inspiracji do tzw. plam barwnych szukaj w dekoracjach. Granatowa ramka do zdjęć na tle błękitnej ściany albo lampka nocna z abażurem w kolorze fuksji na tle beżowej ściany to zaledwie dwa z wielu przykładów takiego kreatywnego rozwiązania.
  2. Wybierz detale do aranżacji małej sypialni, które pozwolą Ci się zrelaksować przed snem. Dla przykładu jeśli lubisz czytać, zdecyduj się na tapicerowane łóżko z wezgłowiem, nad którym powiesisz kinkiety. W malutkiej sypialni inspiracją mogą być dla Ciebie także pomysłowe rozwiązania DIY. Jeśli nie chcesz kupować nowego łóżka, a do tej pory centralnym punktem Twojej sypialni był mebel o prostej ramie pozbawione wezgłowia, to na ścianie obok łóżka powieś solidny karnisz. Przywieś do niego miękkie poduszki z wiązaniem, na przykład takie, które zwiększają komfort siedzenia na drewnianych krzesłach w jadalni. Poduszki przywieszone do karnisza znakomicie odegrają rolę miękkiego zagłówka. Tekstylne wezgłowie możesz stworzyć też na ścianie z płyt albo paneli tapicerowanych, które z łatwością znajdziesz w sklepach budowlanych i meblarskich.
  3. Postaw na drzwi i dekorację okien, które zapewnią Ci ciemność i ciszę w sypialni. Wyciszenie sypialni powinno wynikać z jej położenia na planie mieszkania czy domu, a także z drzwi, które będą izolowały alkowę od dźwięków dobiegających z pokoju nastolatka bądź salonu. Jeśli w zaśnięciu szczególnie mocno przeszkadza Ci światło, zdecyduj się na drzwi pełne, bez jakichkolwiek przeszkleń, przez które światło z korytarza mogłoby wpadać do alkowy. Jakie są najlepsze drzwi do aranżacji malutkiej sypialni? Sprawdzą się drzwi przesuwne, których skrzydło zabiera niewiele miejsca w trakcie otwierania. Jeśli zdecydujesz się na klasyczne drzwi, najlepiej postaw na takie, które otwierają się na zewnątrz, a nie do wewnątrz malutkiej sypialni. Inspiracji do zaciemnienia wnętrza szukaj natomiast w całym bogactwie rolet i zasłon. Rolety i zasłony zaciemniające gwarantują największą ciemność w sypialni. Jeśli zależy Ci na półmroku, weź pod uwagę wybór rolet typu dzień noc albo rolet i zasłon z materiałów o niższej gramaturze. Zwróć też uwagę na oświetlenie otoczenia i dostosuj do niego rodzaj rolet i/lub zasłon. Mieszkasz na przedmieściach w sąsiedztwie lasu? Taka lokalizacja sama w sobie zapewnia większe zaciemnienie w sypialni niż centrum dużego miasta.
  4. Zadbaj o to, aby łatwo było Ci otwierać okna. Kolizja okien z meblami czy lampą podłogową nie tylko uniemożliwia systematyczne wietrzenie sypialni, które ma ogromne znaczenie dla komfortu wypoczynku. W aranżacji małej sypialni liczą się wszystkie detale, także to, czy aranżacja małej sypialni w ciągu dnia jest dobrze doświetlona i czy dbasz o popularne rozwiązania aranżacyjne, które optycznie powiększają małą przestrzeń. Za dnia dla wielu sypialnia jest miejscem odpoczynku i refleksji, dlatego warto zadbać o to, aby sprzyjała relaksowi, a nie tylko wspierała spokojny sen nocą. Lustro ścienne lub wprawione w przesuwne drzwi od pojemnej szafy, w którym odbija się widok z okna, daje wrażenie głębi, a tym samym sprawia, że aranżacja malutkiej sypialni wydaje się większa.

mała sypialnia z szafkami nocnymi

Łóżko w centrum małej sypialni – inspiracje do praktycznych wnętrz

Łóżko jest gwarantem dobrego snu. Aby wybrać najlepsze posłanie do małej sypialni, inspiracji musisz szukać wśród mebli i materacy. Co musisz wziąć pod uwagę?

  • Wymiary łóżka. Zawsze są nieco większe od wymiarów materaca. Łóżko kompaktowe to takie, które ma wąską ramę i nogi niewystające poza jego obrys.
  • Dodatkowe miejsce do przechowywania pod posłaniem. W zależności od tego, jaki mebel wybierzesz, możesz pod łóżkiem z nóżkami umieścić pojemniki do przechowywania, korzystać z szuflad albo przestronnego pojemnika, dla którego rodzajem przykrywki jest stelaż pod materac. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić malutką sypialnię, inspiracji nie szukaj wśród wnętrz, w których umieszczono łóżko bez możliwości wykorzystania przestrzeni pod nim do przechowywania. W niewielkich wnętrzach tak naprawdę każdy centymetr może być na wagę złota. Doskonałym pomysłem jest też wybór łóżka na antresoli. Jeśli nie zniechęca Cię wspinanie się po schodach czy drabince, do niewielkich wnętrz ten mebel jest strzałem w dziesiątkę.
  • Wielkość materaca. Jeśli przygotowujesz aranżację do małej sypialni dla jednej osoby, minimalna szerokość materaca powinna wynosić 90 cm. W sypialni dwuosobowej wartość ta jest większa i wynosi co najmniej 140 cm, choć dla pełnego komfortu zaleca się wybranie materaca o szerokości co najmniej 160 cm.
  • Rodzaj materaca. Jego wybór będzie miał kluczowe znaczenie dla komfortu nocnego wypoczynku. Materac musisz dostosować do wagi, przy czym im osoby lub osoby śpiące na materacu są cięższe, tym musi być on twardszy. Znaczenie powinien mieć też materiał, z którego wykonano materac. Dla przykładu materac sprężynowy gwarantuje wiele punktów podparcia, dlatego jest polecany osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, a także ludziom aktywnym. Z kolei materace piankowe i lateksowe chętnie wybierają alergicy.

Jakie meble wybrać do malutkiej sypialni? Inspiracje, z których warto skorzystać

Poza łóżkiem w aranżacji małej sypialni najczęściej spotyka się także szafy i komody. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać inspiracji do małej sypialni i tego, jakie meble sprawdzą się najlepiej na niewielkim metrażu, poza pomysłami na malutką alkowę poszukaj też tych na wystrój małego salonu czy pokoju nastolatka.

Świetnie sprawdzi się zwarta zabudowa z drzwiami przesuwnymi, prostymi frontami i wewnętrznymi szufladami. Pamiętaj, że im prostsza bryła, tym lepiej dla optycznego powiększenia sypialni małej. Inspiracją może być też dla Ciebie lustro, które zawsze w małych wnętrzach daje wrażenie głębi. Możesz zdecydować się na szafę, która będzie wyposażona w lustrzane drzwi przesuwne.

Pamiętaj przy tym, że jeżeli jednak masz zamiar uzupełnić aranżację małej sypialni o szafę z klasycznymi drzwiami skrzydłowymi i komodę, to upewnij się, że w trakcie otwierania ani drzwi, ani szuflady nie będą uderzały na przykład o łóżko albo o siebie.

Wiesz już, jak zaaranżować malutką sypialnię. Inspiracji zacznij szukać od zasad higieny snu, a potem zastanów się, jaki styl wystroju wnętrz pozwali Ci się zrelaksować i które meble ułatwią zaoszczędzenie przestrzeni.

Najnowsze wpisy